Blog

MCSD: App Builder

MCSD: App Builder

28.10.2017 Comments: 0

Przez ostatnie pół roku nie napisałem żadnego postu na bloga, ale nie oznacza to, że zupełnie próżnowałem! Miło mi poinformować, że w ostatni piątek zdałem egzamin na certyfikat Microsoft 70-487, uzyskując tym samym tytuł Microsoft Certified Solutions Developer.


Kuba Knap i jego Tipiknapa

Kuba Knap i jego Tipiknapa

22.10.2017 Comments: 0

Pierwszy raz od bardzo dawna mogę pochwalić się swoją pracą publicznie, nie łamiąc przy tym klauzuli poufności, zatem nie omieszkam! Zamieszczony poniżej link prowadzi do TIPI nie byle kogo, bo JFK czyli Jakuba Franciszka Knapa znanego szerzej publiczności jako Kuba Knap. Strona została stworzona na okoliczność premiery albumu "Najlepsze Wyjście", ale jest również krokiem Kuby w stronę niezależności na scenie i z pewnością projekt będzie żył jeszcze długo. Design został stworzony przez niezawodnego Kuku, ja kompleksowo zająłam się resztą - tym razem wykorzystując framework AngularJS. Myślę, że całość już na tym etapie prezentuje się na całkiem nieźle, tak więc w imieniu nas wszystkich serdecznie zapraszam do TIPI!


Open-Closed Principle

Open-Closed Principle

13.04.2017 Comments: 0

Dziś zajmiemy się omówieniem drugiej z zasad SOLID, która głosi, że oprogramowanie powinno być otwarte na rozszerzanie i zamknięte na modyfikacje. Lubię myśleć o inżynierii oprogramowania jako inżynierii budowlanej - powinno nam zależeć na tym, by aplikacja miała stabilną konstrukcję, a nie sypała się jak bierki przy każdej drobnej zmianie. 


Single Responsibility Principle

Single Responsibility Principle

16.03.2017 Comments: 0

Ktoś kiedyś powiedział, że przestrzeganie zasad SOLID jest tym, co czyni z klepaczy kodu prawdziwych programistów. Wiedzeni zatem poczuciem obowiązku i oczywiście ciekawością, przyjrzymy się każdej z nich po kolei, by przekonać się czy i jak wpływają na jakość naszego kodu. Dziś sprawdzimy co kryje się pod literką S :)


Repozytorium generyczne, cz. 2

Repozytorium generyczne, cz. 2

09.03.2017 Comments: 0

Dziś zajmiemy się implementacją naszego repozytorium generycznego. Będzie ono odpowiedzialne za utworzenie contextu, czyli obiektu umożliwiającego w Entity Framework bezpośredni dostęp do danych. Poza tym, zawierać będzie metody CRUD działające na wszystkich klasach dziedziczących po interfejsie IModel.


Repozytorium generyczne, cz. 1

Repozytorium generyczne, cz. 1

06.03.2017 Comments: 0

Standardowy, nowo utworzony projekt ASP.NET MVC zawiera bezpośrednie odwołania do bazy danych w warstwie kontrolerów. Dziś nieco zmienimy to podejście, dokładając po środku warstwę abstrakcji - repozytorium generyczne.


Kanał RSS

Kanał RSS

01.03.2017 Comments: 0

Kiedy zainteresowałem się uczestnictwem w Daj Się Poznać 2017, okazało się, że jedynym wymogiem, którego nie spełnia mój blog jest kanał RSS. Od tego więc zaczniemy wpisy w ramach konkursu. Wbrew pozorom, temat wcale nie jest skomplikowany: jedna niewielka klasa + jedna akcja kontrolera + jeden istotny szczegół w widoku i voilà!


Greg McKeown - “Esencjalista”

Greg McKeown - “Esencjalista”

18.02.2017 Comments: 0

Z tą książką, jak chyba ze wszystkimi z obszaru “Motywacja i rozwój osobisty” jest tak, że aby dobrze odegrała swoją rolę, trzeba ją przeczytać w odpowiednim momencie swojego życia. Na przykład, mieć za sobą początek obiecującej kariery, napotykając w międzyczasie na wiele możliwości rozwoju, z których zdecydowana większość wydaje się być ofertami nie do odrzucenia (czyż nie?). Po czym, próbując sprostać im wszystkim naraz po prostu... opaść z sił.